Wymiana oleju...

Re: Wymiana oleju...

Postprzez astald wtorek, 28 lipca 2009, 19:03

Mam pytanko:

wybieram si─Ö na wakacje nowym i30CW (przebieg dopiero 1050 km). Trasa do┼Ť─ç konkretna 1500 km w jedn─ů stron─Ö. Przygotowuj─ůc samoch├│d do takiej eskapady chcia┼éem m.in. kupi─ç 1 l oleju do kontrolowania jego poziomu.
Czy wiecie jaki olej fabrycznie wlewany do silnika 1,6 CVVT? Czy wystarczy, ┼╝e kupi─Ö jeden z zalecanych olej├│w z instrukcji, np shell helix ultra 5W40 i czy taki olej mog─Ö bezpiecznie dolewa─ç do silnika?

Z g├│ry dzi─Öki za odpowied┼║.
astald
Młody Klubowicz

Do┼é─ůczy┼é: niedziela, 21 czerwca 2009, 20:08
Silnik: 1.6 126KM

google adsense
Google

Postprzez Pinokio wtorek, 28 lipca 2009, 19:16

Moim zdaniem nie musisz kupowa─ç oleju i zabiera─ç go w drog─Ö. Je┼Ťli przez te 1050 km nic sie nie dzia┼éo to przez nastepne 2X1500 te┼╝ nie bedzie.
Je┼Ťli w przypadku wysilenia w trasie diesla mozna spodziewa─ç si─Ö minimalnego zu┼╝ycia oleju (turbina) to w przypadku benzyny takiej mozliwosci nie ma. Dodatkowo trasa stwarza doskona┼ée warunki do "u┼éo┼╝enia" silnika. Wystarczy jesli b─Ödziesz pamieta┼é o nieprzeci─ů┼╝aniu go, utrzymywaniu odpowiednich obrot├│w (nie za niskich) i bedzie ok. Mi┼éego wypoczynku w Chorwcji :P

PS; Nawet jakby to lepiej skorzystaj z assistance ni┼╝ r├│b co┼Ť samemu.
Pinokio
Swojak

Do┼é─ůczy┼é: wtorek, 7 lipca 2009, 16:43
Silnik: 1.4 109KM
Alternatywna marka: FIAT, VanHool, Bova, inne
Wersja: Koreańska

Postprzez lesioc ┼Ťroda, 29 lipca 2009, 09:31

Je┼╝eli przy przebiegu 10000 - 2000 km silnik spali ci olej to z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů jest to znak, ┼╝e nale┼╝y si─Ö uda─ç do ASO.
My┼Ťl─Ö, ┼╝e nie masz si─Ö co stresowa─ç tylko przygotowa─ç sobie list─Ö ASO Hyundai'a w krajach przez kt├│re b─Ödziesz przeje┼╝d┼╝a┼é (na wszelki wypadek),
telefon na Assistance (przy swoim wyje┼║dzie na Chorwacj─Ö pyta┼éem i nasz Assistance obejmuje wszystkie kraje przez kt├│re m├│g┼éby┼Ť jecha─ç).

PS. w Chorwacji uwa┼╝aj na niskie zawieszenie i 30 ... ja o ma┼éy w┼éos bym 2 razy nie zawis┼é na progu wje┼╝d┼╝aj─ůc na ichniejsze miejsca parkingowe podjazdami o co najmniej 20% nachyleniu.
M├│j Hultaj : i30 1.4 CVVT Classic+ Continental Silver Obrazek
Moja Hania: Jazz 1.2 iDSI SX-Cool Storm Silver

Pom├│┼╝ stworzy─ç Kompendium i30 ! Chcesz co┼Ť poprawi─ç lub doda─ç ? Napisz o tym tutaj.
lesioc
Weteran

Do┼é─ůczy┼é: wtorek, 25 listopada 2008, 15:09
Alternatywna marka: Honda Jazz

Postprzez astald ┼Ťroda, 29 lipca 2009, 10:52

OK - dzięki za porady. Ubytku oleju żadnego nie ma jak do tej pory. Mój poprzedni samochód (Corolla 1991) po prostu brał w trasie trochę oleju i do tego byłem przyzwyczajony ;)
Nowa technologia to i nowe standardy ;) ale i tak z┼éego s┼éowa na moj─ů Toyot─Ö nie dam powiedzie─ç. Na siedemnastoletni samoch├│d, kt├│ry je┼╝eli dba si─Ö o coroczne przegl─ůdy, wymaga jedynie dolewania benzyny, p┼éynu do spryskiwaczy, odrobiny oleju ;), narzeka─ç na pewno nie mo┼╝na. Diagnostyk przy rejestracji by┼é w ci─Ö┼╝kim szoku w jak dobrym stanie s─ů podzespo┼éy tego samochodu. Mam nadziej─Ö, ┼╝e i30 b─Ödzie tak samo niezawodny.

Wybieramy się do Chorwacji i Czarnogóry, więc wyprawa jest konkretna. W tym drugim kraju nie działa assistance Hyundaia ale działa za to assistance Generali z pakietu ubezpieczeń.

Będę uważał na krawężniki ;)

Pozdrawiam
astald
Młody Klubowicz

Do┼é─ůczy┼é: niedziela, 21 czerwca 2009, 20:08

Postprzez russel poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 14:02

Za 2 dni mam 1y przegl─ůd gwarancyjny i korzystaj─ůc ze zbiorowej wiedzy forum chc─Ö naby─ç w┼éasny olej (do i30CRDI,90KM).
To wygl─ůda mi dobrze cenowo:

http://allegro.pl/item702168243_shell_h ... mocja.html

tylko zastanawia mnie, ┼╝e jest te┼╝ wersja Shell dla Diesli. Czy s─ů to naprawd─Ö jakie┼Ť r├│┼╝nice, patrz─Ö sobie na instrukcj─Ö i por├│wnuj─Ö ze stron─ů producenta:

http://www.criterioncatalysts.com/home/ ... _0312.html

i na przykład widzę, że wymagana norma ACEA C3 nie występuje w shellu ani w wersji diesel, ani standard.

Domy┼Ťlam si─Ö nie┼Ťmia┼éo, ┼╝e za bardzo w spraw─Ö wnika─ç nie warto, go┼Ťciu z ASO stwierdzi┼é, ┼╝e skoro pisze "diesel" to pewnie taka wesja lepsza, but what say you all?
russel
Nowalijka

Do┼é─ůczy┼é: niedziela, 3 sierpnia 2008, 08:32
Silnik: 2.0 143KM

Postprzez russel poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 18:17

Trochę doczytałem i poprawnie wejrzałem w instrukcję aby zrozumieć, że klasa ACEA C3 jest dla aut z DPF (zakładam, że mój tego nie ma, prod. 2008-4), więc wymagania to B4, a Shell Ultra ma B4, również w wersji nie-Diesel, więc chyba ok.
russel
Nowalijka

Do┼é─ůczy┼é: niedziela, 3 sierpnia 2008, 08:32
Silnik: 2.0 143KM

Postprzez Pinokio czwartek, 11 lutego 2010, 13:55

Dzi┼Ť ze stanem licznika 24 780 km wymieni┼éem olej i filtr oczywi┼Ťcie. Ca┼éa operacja odby┼éa si─Ö w zaprzyja┼║nionym warsztacie, wesz┼éo ok. 3,3 l, silnik zalany zosta┼é olejem ELF EVOLUTION SXR 5W30 z ba┼äki przy mnie otwieranej, filtr oryginalny zakupiony w sklepie Auto Kia
Pierwszy raz wymieni┼éem olej po 5 tys. , potem na przegl─ůdzie przy 15 tys. Od pocz─ůtku za┼éo┼╝y┼éem, ┼╝e b─Öd─Ö wymienia┼é co 10 tys. km. Jako, ┼╝e robi─Ö ok. 20 tys. rocznie to ┼éadnie mi si─Ö wszystko zgrywa. Przeciwnikom takiej opcji polecam przyjrze─ç si─Ö olejowi wylewanemu z silnika po 20 tys. M├│j po 10 tys. by┼é czarny smo┼éa. W ka┼╝dym razie gdy za kilka lat b─Öd─Ö sprzedawa┼é Hultaja, nast─Öpny u┼╝ytkownik b─Ödzie cieszy┼é si─Ö zadbanym, dynamicznym, cichym silniczkiem.

=============================================================================
Posta poniżej nie będę jednak komentował ... wszystko jest w moim podpisie ;)
Proponuj─Ö go przenie┼Ť─ç do dzia┼éu humor.
Ostatnio edytowano czwartek, 11 lutego 2010, 15:17 przez Pinokio, ┼é─ůcznie edytowano 4 razy
Pinokio
Swojak

Postprzez rafostry czwartek, 11 lutego 2010, 14:24

Pinokio, zepsuje Ci troch─Ö humor, artyku┼éy s─ů sprzed ponad 2 lat :D

"Szef Castrola: wymiana oleju szkodzi silnikowi" -> http://wyhacz.gazeta.pl/Wyhacz/1,88542, ... ikowi.html

"Wielka samochodowa tajemnica!" -> http://www.wiatrak.nl/1035/wielka-samoc ... tajemnica/

P.S. Kto┼Ť mo┼╝e testowa┼é t─Ö teorie? ;)
i30cw, 1.6 DOHC CVVT 126 KM, Seasons ESP (Comfort +ESP), Steel Gray (9A)
Benzyniak jest jak kobieta. Trzeba da─ç mu si─Ö rozkr─Öci─ç, a b─Ödzie z ch─Öci─ů szczytowa┼é na wysokich obrotach
TD jest jak facet: troch─Ö potryska (do cylindr├│w), poszarpie i... spa─ç.
rafostry
Weteran

Do┼é─ůczy┼é: ┼Ťroda, 27 maja 2009, 12:25
Wersja: Czeska

Postprzez blackfly czwartek, 11 lutego 2010, 19:33

z calym szacunkiem ale nie ufam takim zr├│d┼é─ů informacji. Co wiecej ja po wymianie oleju zauwazam ze silnik ciszej i rowniej pracuje. oczywiscie nie popieram pinokia z tym zmienianie co 10k bo nie po to siedza setki inzynierow obliczaja i wykombinowali zeby robic przelewy co 20kkm to tak musi byc. nie wierze ze zalecili by cos co szkodzi samochodowi.

wracajac do artykulu rozwalil mnie tekst moja zona jezdzi od 20lat bez wymiany oleju to czym ona jezdzi? duzym fiatem? audi 80? no prosze was!!! która zona dyrektora jezdziłaby takim zlomem? i jak juz na poczatku wspomnialem zadna renomowana gazeta ani tv nie powiedziała niczego takiego wiec na pewno nie zajade swojego silnika w ramach testw:)
blackfly
Swojak

Do┼é─ůczy┼é: poniedzia┼éek, 10 sierpnia 2009, 11:45
Silnik: 1.6 CRDi 115KM
Alternatywna marka: honda

Postprzez volfen czwartek, 11 lutego 2010, 20:24

w dieselach nawet po 30 tys. :)
i30 CW 1.6 CRDi 90KM Classic Plus Vivid Blue
volfen
Starszy Klubowicz

Do┼é─ůczy┼é: pi─ůtek, 1 stycznia 2010, 16:57
Silnik: 1.6 CRDi 90KM
Alternatywna marka: Seat Ibiza 1.4 SE 60KM

Postprzez Pinokio czwartek, 11 lutego 2010, 21:34

blackfly napisał(a): oczywiscie nie popieram pinokia z tym zmienianie co 10k bo nie po to siedza setki inzynierow obliczaja i wykombinowali zeby robic przelewy co 20kkm to tak musi byc. nie wierze ze zalecili by cos co szkodzi samochodowi.

To doczytaj instrukcj─Ö obs┼éugi, gdzie owe setki in┼╝ynier├│w zastrzeg┼éy, ┼╝e w przypadku eksploatacji auta w okre┼Ťlonych warunkach nale┼╝y zwi─Ökszy─ç cz─Östotliwo┼Ť─ç wymian kilku rzeczy, z kt├│rych olej w silniku jest zawsze uj─Öty. Te okre┼Ťlone warunki to np. jazda w wysokich i niskich temperaturach, na kr├│tkich odcinkach (niedogrzanie, kt├│re powoduje zmywanie niespalonym paliwem filmu olejowego i sp┼éywanie takiej mieszanki do miski olejowej) cz─Öste uruchamianie silnika (podobnie), jazda w ruchu miejskim ( w korku czy pod ┼Ťwiat┼éami silnik pracuje, a kilometry nie przybywaj─ů), w g├│rach i w pyle, na autostradach i z du┼╝ym obci─ů┼╝eniem .... jest tego troch─Ö, zabezpieczyli si─Ö dobrze, ale jako┼Ť te 20 tys. przemawia najbardziej. Nie napisali, ┼╝e mo┼╝na rzadziej, co 40 tys. np. a producenci olej├│w twierdz─ů, ┼╝e ich oleje wytrzymuj─ů nawet 60 tys. ? No nie, napisali za to ┼╝e te 20 tys. to maksymalny przebieg. A co z u┼╝ytkownikami, kt├│rzy po roku maj─ů 5 - 10 tys. przejechane ?? Przecie┼╝ jak im na przegl─ůdzie wymieni─ů olej to na pewno popsuje im si─Ö silnik - to straszne, setki in┼╝ynier├│w nie przewidzia┼éo, ┼╝e kto┼Ť mo┼╝e ma┼éo je┼║dzi─ç. A tak na marginesie od ilu kilometr├│w ju┼╝ nie jest kr├│tki odcinek, od 5, od 20, od ilu s─ů niskie a od ilu wysokie temperatury, czy po mie┼Ťcie to 10% 40% czy mo┼╝e 100% ... Czy k┼éopoty z rozruchem na mrozie auta kt├│rym je┼║dzi si─Ö po bu┼éki do sklepiku w konsekwencji alternator nie jest w stanie do┼éadowa─ç akumulatora to te┼╝ wymys┼é Pinokia ?A setki in┼╝ynier├│w chyba wiedzia┼éo lepiej jaki akumulator i jaki alternator zamontowa─ç by tak si─Ö nie dzia┼éo. To czemu si─Ö dzieje ? Dlaczego w autach, kt├│re s─ů bardziej "presti┼╝owymi" wymian─Ö oleju zaleca si─Ö zgodnie ze wskazaniem komputera a nie kilometr├│w ?? Dlaczego wsz─Ödzie tam gdzie od bezawaryjnej pracy silnika zale┼╝y ┼╝ycie wielu ludzi stosuje si─Ö resurs godzinowy, a nie nie kilometry (samoloty, statki)???? Przecie┼╝ wiadomo ile np. jest kilometr├│w z Warszawy do Londynu. Mo┼╝na sobie pomno┼╝y─ç przez kursy i przebieg w km jest ?? Jest, ale ... nie, wida─ç ci od samolot├│w to durnie nie to co in┼╝ynierowie od aut.
Na tym forum by┼é ju┼╝ wiele u┼╝ywany zwrot: In┼╝ynierowie wiedza lepiej. Oczywi┼Ťcie, ┼╝e tak dlatego zastrzegli zwi─Ökszenie cz─Östotliwo┼Ťci wymiany w tak wielu przypadkach. Dlaczego nie wkurzasz si─Ö na in┼╝ynier├│w kt├│rzy wyliczyli spalanie paliwa naszych aut, a ┼╝aden z nas u┼╝ytkownik├│w nie jest w stanie tego osi─ůgn─ů─ç ?? A mo┼╝e Pinokio to te┼╝ in┼╝ynier? ;)
Napisałem posta, że zmieniłem olej po tylu i tylu kilometrach i że mam zamiar tak robić i już. Na pewno miska olejowa mi od tego nie przegnije. Nie polemizowałem z nikim, napisałem posta.
Na koniec jedno pytanie: Od kogo kupi┼éby┼Ť by┼Ť u┼╝ywane auto z przebiegiem ponad 100 tys. Od kogo┼Ť kto twierdzi, ┼╝e ca┼ée zainteresowanie autem przekaza┼é do serwisu i opiera┼é si─Ö na wytycznych, ┼╝e 20 tys. itd, czy od kogo┼Ť kto poza wizytami w serwisie sprawdza┼é to i tamto, wymienia┼é cz─Ö┼Ťciej olej, smarowa┼é zawiasy, dezynfekowa┼é co roku klimatyzacj─Ö, woskowa┼é karoseri─Ö ... itp?
=====================================
Na dokładkę
Wed┼éug bada┼ä zleconych w 2008 r. przez Whirlpool, producenta sprz─Ötu AGD, trwa┼éo┼Ť─ç i bezawaryjno┼Ť─ç to cecha urz─ůdze┼ä, kt├│r─ů klienci wymieniaj─ů dopiero jako trzeci─ů pod wzgl─Ödem wa┼╝no┼Ťci przy decyzji o zakupie. Najwa┼╝niejsze s─ů cena i oszcz─Ödno┼Ť─ç. To ÔÇŐjeden z argument├│w, dzi─Öki kt├│rym zacz─Öto eksperymentowa─ç z czasem ┼╝ycia produkt├│w. Obecnie czas ┼╝ycia du┼╝ego AGD ÔÇô pralek, zmywarek do naczy┼ä i lod├│wek ÔÇô jest projektowany na 10 lat. W wypadku mniejszych produkt├│w, takich jak suszarki do w┼éos├│w, ┼╝elazka czy czajniki elektryczne, to ju┼╝ ledwie 2-3 lata. Wed┼éug prof. Tadeusza Kulika, prorektora Politechniki Warszawskiej i specjalisty z dziedziny in┼╝ynierii materia┼éowej, producenci celowo ograniczaj─ů ┼╝ywotno┼Ť─ç urz─ůdze┼ä.

Niestety z autami jest tak samo - nowe modele wprowadza si─Ö coraz cz─Ö┼Ťciej bo to jest zysk, stary ma si─Ö popsu─ç, a jak zrobi to u┼╝ytkownik to jeszcze lepiej. Przecie┼╝ wystarczy spyta─ç gdzie auto by┼éo u┼╝ytkowane. - W mie┼Ťcie ? Ooooo to powinien pan cz─Ösciej zmienia─ç olej, przecie┼╝ tak m├│wi instrukcja !!! No niestety naprawa bedzie kosztowna i nie obejmuje j─ů gwarancja, przykro nam.
Ostatnio edytowano pi─ůtek, 12 lutego 2010, 10:17 przez Pinokio, ┼é─ůcznie edytowano 2 razy
Pinokio
Swojak

Postprzez gummi_cezar czwartek, 11 lutego 2010, 22:49

blackfly napisał(a):... na pewno nie zajade swojego silnika w ramach testw:)

Nie musisz. Wystarczy obejrze─ç filmik z poni┼╝szego linka ( od 3 minuty 45 sekundy ), aby przesta─ç wierzy─ç podobnym bajkom :
http://moto.pl/MotoPL/10,90142,7321377, ... .html?bo=1
2001-2008 : Accent 1.3 3d + LPG
2008- ... : i30 CW 1.6 CVVT Comfort
Obrazek
Obrazek Staram si─Ö pisa─ç poprawnie po polsku.
gummi_cezar
Weteran

Do┼é─ůczy┼é: pi─ůtek, 19 grudnia 2008, 15:35
Silnik: 1.6 122KM

Postprzez blackfly sobota, 13 lutego 2010, 22:34

Pinokio nie wiem czym Cie tak wkurzylem i gdzie napisalem ze masz tak nie robi─ç oczywiscie to Twoja sprawa co robisz ze swoim autem. Ale je┼╝eli wg ksia┼╝ki serwisowerj zalecana jest wymiana oleju co 20tys poza pierwszym przegladem po 15tys lub raz w roku jezeli nie osiagniemy tyle km to uwazam ze tak jest ok, nie wiem w jakich Ty jezdzisz warunkach ale jezeli jazda po autostradzie czy czeste ruszanie z pod swiatel to jakas ekstremalna jazda to ja juz nie wiem. Uwazam ze to jest normalna codzienna jazda, nie stoje dzeinnie w gigantycznych korkach gdzie przejezdzam 100m w godzine. nie jezdze tez caly czas na odci─Öciu, ka┼╝dy kto dal nam 5lat gwarancji bez limitu km na silnik musial dobrze obliczyc ze mu nie ubilzymy wymiana oleju co 20kkm.

co do tego od kogo kupilbym samochod to na pewno nie sugerowalbym sie tym co mowi sprzedawca, ani tym jak wyglada samochod, gdym mial kupic uzywany samochod to najpierw sprawdzilbym kto nim jezdzi wiadomo ze inaczej bedzie ejzdzil 20latek a inaczej 45letni facet ktory juz troche przejechal ALE przede wszystkim najpierw bym odbyl dluzsza jazde testowa i sobie wszystko posprawdzal, lakier zawsze idzie wypastowac, klimatyzacje odgrzybic ale generalki silnika raczej nie zrobie to juz nie czasy duzego fiata gdzie sie polerowalo cylindry i wkladalo wieksze tloki.

wracajac do tego oleju nadal uwazam ze trzeba go wymieniac, nie wolno na nim oszczedzac jednak przesadza─ç te┼╝ nie ma sensu, chyba ze naprawde jezdzisz w jakis hardkorowych warunkach.
blackfly
Swojak

Postprzez Pinokio niedziela, 14 lutego 2010, 11:55

blackfly napisał(a):Pinokio nie wiem czym Cie tak wkurzylem i gdzie napisalem ze masz tak nie robić oczywiscie to Twoja sprawa co robisz ze swoim autem. Ale jeżeli wg ksiażki serwisowerj zalecana jest wymiana ....

Nie Ty mnie wkurzy┼ée┼Ť wprost. Post moj jest wypadkow─ů bycia Wodnikiem i ┼╝yciowego do┼Ťwiadczenia "na w┼éasnym" od 15 roku ┼╝ycia. Wkurzy┼é mnie koformizm wyra┼╝ony w zaleceniach setek in┼╝ynier├│w kt├│rzy wiedz─ů lepiej. Moja rewolucyjna natura zadzia┼éa┼éa mo┼╝e nazbyt impulsywnie, ale nie mia┼éem zamiaru w po┼Ťcie swym nikogo obra┼╝a─ç, a jedynie wykaza─ç szkodliwo┼Ť─ç przyjmowania bezkrytyczne zalece┼ä kogo┼Ť (producenta auta w tym przypadku) kogo interesy s─ů dok┼éadnie przeciwne do naszych.
Jak czytam , słyszę, że dobro i zadowolenie klienta jest naszym najważniejszym celem to mi się nóż w kieszeni otwiera. Czysty komunizm - dobro jednostki dobrem narodu.
Pinokio
Swojak

Postprzez sylb ┼Ťroda, 3 marca 2010, 16:34

Dobra mam pytanie, je┼╝eli w Kia i Hyundai-u silni s─ů te same to dlaczego w KIA przegl─ůdy s─ů co 30kkm ?
sylb
Nowalijka

Do┼é─ůczy┼é: wtorek, 2 marca 2010, 21:41
Silnik: nie i30...

Postprzez sopel ┼Ťroda, 3 marca 2010, 16:54

w Hyundaiu ju┼╝ te┼╝ przegl─ůdy co 30 tys.
Obrazek
sopel
Swojak

Do┼é─ůczy┼é: sobota, 14 czerwca 2008, 20:25

Postprzez Krzysztof798 ┼Ťroda, 3 marca 2010, 18:02

Podczas zakupu klient otrzymuje normalna "Instrukcje obslugi" i taki dodatek zatutulowany "Harmonogram przegladow i... zmodyfikowane dla samochodow z fabryki Hyundai w Czechach". W tym dodatku dla crdi jest wymiana co 30 tys km lub 12 mies. Pytalem o to w serwisie, czy mozna co 30 tys km. Powiedzieli, ze jakbym sie bardzo uparl, to moge, ale zalecaja jednak co 20 tys km. Z tym, ze w wiekszosci przypadkow szybciej wychodzi 12 mies niz 20 tys km. Dlatego jak ktos duzo jezdzi spokojnie w trasie, to moze zrobic wymiane pozniej i gwarancji nie powinien stracic przy przegladzie po 30 tys km. Ale radze to uzgodnic z serwisem.
1,6 CRDi; 90 KM; classic plus; listopad 2009; stone black 9F.
Krzysztof798
Starszy Klubowicz

Do┼é─ůczy┼é: niedziela, 10 stycznia 2010, 00:11

Postprzez blackfly wtorek, 10 sierpnia 2010, 14:34

jezei tak pisze w instrukcji to stracic nie mozna. sama wymiana oleju co 20 w benzyinie i 30 w dieslu jak dla mnie nie jest najlepszym rozwiazaniem, lepiej zastosowac jakis rzadszy olej i wymieniac go czesciej np co 10 dla benzyny i co 15 dla diesla i cieszyc sie nizszym spalaniem oraz miec pewnosc ze silnik jest odpowiednio smarowany.

ja osobisciewymienilem gdzies po 5kkm a potem po 20 zgodnie z przegladem. i mysle wymienialbym go 2 razy w roku przy prezbiegu 15kkm bo 30 robie rocznie. co do samego oleju to pierwsze co zrobilem to zmienilem castrola na cos normalnego bo jak widzialem nagar po 40kkm w silnikach jezdzacych na castrolu to podziekowalem.
blackfly
Swojak

Postprzez arlenowski ┼Ťroda, 22 wrze┼Ťnia 2010, 08:16

Wymienia┼éem olej w swoim CRDI. Staremu olejowi da┼éem ┼Ťcieka─ç ze 20 minut. Do poziomu max. wesz┼éo dok┼éadnie 4,75 litra. W ASO ostatnio wpisali mi w fakture 5,3 wiec zap┼éaci┼éem za p├│┼é litra niepotrzebnie (nast─Öpnym razem ich przypilnuje). Zreszt─ů mam w─ůtpliwo┼Ťci czy wymienili mi ten olej w ASO czy tylko zrobili dolewk─Ö, bo olej po 3 km je┼║dzie pr├│bnej - sprawdzenie zawieszenia (castrol magnatec b4 5w-40) by┼é czarny a po mojej samodzielnej wymianie (castrol edge 5w-40) olej dopiero po 200 km z┼éapa┼é jaki┼Ť ciemniejszy kolorek a po pierwszych kilometrach by┼é po prostu czysty .
arlenowski
Klubowicz

Do┼é─ůczy┼é: wtorek, 30 czerwca 2009, 07:16

Postprzez dezOO ┼Ťroda, 22 wrze┼Ťnia 2010, 10:04

arlenowski napisa┼é(a):Wymienia┼éem olej w swoim CRDI. Staremu olejowi da┼éem ┼Ťcieka─ç ze 20 minut. Do poziomu max. wesz┼éo dok┼éadnie 4,75 litra. W ASO ostatnio wpisali mi w fakture 5,3 wiec zap┼éaci┼éem za p├│┼é litra niepotrzebnie (nast─Öpnym razem ich przypilnuje). Zreszt─ů mam w─ůtpliwo┼Ťci czy wymienili mi ten olej w ASO czy tylko zrobili dolewk─Ö, bo olej po 3 km je┼║dzie pr├│bnej - sprawdzenie zawieszenia (castrol magnatec b4 5w-40) by┼é czarny a po mojej samodzielnej wymianie (castrol edge 5w-40) olej dopiero po 200 km z┼éapa┼é jaki┼Ť ciemniejszy kolorek a po pierwszych kilometrach by┼é po prostu czysty .

To jest w┼éa┼Ťnie problem warsztatu gdzie nie mo┼╝na przypilnowa─ç mechanika :(
Mia┼ée┼Ť pecha - najwyra┼║niej potrzebowa┼é oleju i trafi┼éo na Ciebie (ew., w ostateczno┼Ťci po prostu mu si─Ö nie chcia┼éo).
i30U cw, WC Ed., 1.6 CRDi, 115 KM, Comfort
dezOO
Starszy Klubowicz

Do┼é─ůczy┼é: wtorek, 3 sierpnia 2010, 13:09
Wersja: Czeska - po FaceLiftingu

Postprzez Argus ┼Ťroda, 22 wrze┼Ťnia 2010, 12:10

arlenowski napisa┼é(a): Zreszt─ů mam w─ůtpliwo┼Ťci czy wymienili mi ten olej w ASO czy tylko zrobili dolewk─Ö, bo olej po 3 km je┼║dzie pr├│bnej - sprawdzenie zawieszenia (castrol magnatec b4 5w-40) by┼é czarny a po mojej samodzielnej wymianie (castrol edge 5w-40) olej dopiero po 200 km z┼éapa┼é jaki┼Ť ciemniejszy kolorek a po pierwszych kilometrach by┼é po prostu czysty .

Normalnie za┼éamka jak to czytam. Za miesi─ůc jad─Ö na "przegl─ůd" do ASO i te┼╝ si─Ö zastanawiam jak wygl─ůda ta wymiana oleju. Sprawdze kolor po wydaniu auta. Fakt, ┼╝e idealnie jasny nie b─Ödzie, gdy┼╝ zawsze pozostanie troch─Ö starego oleju, ale ┼╝eby mia┼é by─ç zaraz ciemny- o nie, b─Öd─ů wymienia─ç drugi raz przy mnie na sw├│j koszt. Do olej├│w z beczki nie mam w pe┼éni zaufania, gdy┼╝ beczka mo┼╝e by─ç albo z dobrym olejem albo po dobrym oleju. Naprawd─Ö nie wiemy co nam wlewaj─ů, a nawet na tanim (dla stacji oczywi┼Ťcie) mineralu silnik si─Ö zaraz nie zatrze, my natomiast organoleptycznie nie stwierdzimy czy to jest olej za kt├│ry p┼éacimy kosmiczn─ů cen─Ö. Przyjazd z w┼éasnym olejem, te┼╝ nie daje gwarancji, ┼╝e trafi on do naszego silnika (chyba,┼╝e stoimy przy mechaniku ale na to zgadzaj─ů si─Ö tylko nieliczne ASO). Czyli og├│lnie kicha, pozostaje tylko zaufanie na kt├│re jednak nie wszystkie stacje chc─ů zapracowa─ç, cho─ç napewno s─ů te┼╝ uczciwe.
Argus
Weteran

Do┼é─ůczy┼é: pi─ůtek, 11 grudnia 2009, 09:45

Postprzez marekwoj ┼Ťroda, 22 wrze┼Ťnia 2010, 17:57

Mi przy odbiorze samochodu zalecili wymian─Ö oleju po 1500 km. Go┼Ť─ç doda┼é, ┼╝e wymian─Ö zrobi─ů gratis, zap┼éac─Ö tylko za olej i filtr.

Ale co ciekawe NIE MA MOŻLIWOŚCI abym przyjechał ze swoim olejem. Zupełnie wykluczone bo gwarancję stracę.
Co za czubki, b─Öd─Ö musia┼é przegl─ůdy robi─ç gdzie indziej :mrgreen:
Obrazek Srebrny I30CW Comfort z ESP, 1.6 CRDI 90KM
marekwoj
Weteran

Do┼é─ůczy┼é: ┼Ťroda, 15 wrze┼Ťnia 2010, 13:52
Alternatywna marka: Chevrolet Aveo 1.2

Postprzez Argus ┼Ťroda, 22 wrze┼Ťnia 2010, 20:09

marekwoj napisa┼é(a):Mi przy odbiorze samochodu zalecili wymian─Ö oleju po 1500 km. Go┼Ť─ç doda┼é, ┼╝e wymian─Ö zrobi─ů gratis, zap┼éac─Ö tylko za olej i filtr.

Widzisz, najbardziej wkurza brak jednakowych zalece┼ä we wszystkich ASO. Jak odbiera┼éem swojego, to pyta┼éem si─Ö, czy robi─ç pierwsz─ů wymian─Ö wcze┼Ťniej. Odpowied┼║ by┼éa , ┼╝e nie. Pomijam ju┼╝ niejednokrotnie wa┼ékowan─ů s┼éuszno┼Ť─ç, czy wymienia─ç czy nie, ale chodzi o brak jakichkolwiek odg├│rnych zasad. Ka┼╝da stacja ustala i robi wg w┼éasnego uznania, a raczej interesu, bo "darmowa" wymiana jest utopiona z nawi─ůzk─ů w cenie oleju (dlatego nie zgadzaj─ů si─Ö na dostarczenie w┼éasnego, bo wol─ů zarobi─ç ze 20 z┼é wi─Öcej na 1 litrze oleju ni┼╝ obci─ů┼╝a─ç klienta 20 minutami robocizny). Tak samo z cenami cz─Ö┼Ťci, np. filtr kabinowy w ASO -jedni ┼╝─ůdaj─ů 6o z┼é a mi np.powiedzieli w rozmowie tel. ┼╝e 145z┼é :!: . Dlatego filtr (polskiego Filtrona za 49 z┼é) wymieni─Ö sobie sam przed przegl─ůdem o czym poinformuj─Ö serwis i mog─ů mi skoczy─ç, gdy┼╝ filtr kabinowy wg. instrukcji mo┼╝na wymienia─ç we w┼éasnym zakresie, no chyba, ┼╝e strac─Ö gwarancj─Ö na ┼Ťwie┼╝e powietrze.
Argus
Weteran

Postprzez Pawlik ┼Ťroda, 22 wrze┼Ťnia 2010, 21:57

marekwoj napisał(a):Ale co ciekawe NIE MA MOŻLIWOŚCI abym przyjechał ze swoim olejem. Zupełnie wykluczone bo gwarancję stracę.

Powiedz im, ┼╝eby Ci to dali na pi┼Ťmie. Koniecznie z uzasadnieniem i podstaw─ů prawn─ů :lol:.
i30 cw comfort
Pawlik
Weteran

Do┼é─ůczy┼é: sobota, 23 sierpnia 2008, 13:33

Postprzez blackfly ┼Ťroda, 22 wrze┼Ťnia 2010, 23:44

olej edge a magnatec to dwa rozne oleje! silniki diesla akurat sa tak zrobione ze olej w nich bardzo szybko zmienia kolor na czarny. mozliwe ze ten edge ma inna specyfikacje i dlatego dluzej wytrzyma. wymieniales filtr oleju? jezeli nie to tutaj masz roznice pomiedzy 5.3 a tym 4.75 co Tobie weszlo.

ja olej wymienialem po 3kkm i zaplacilem 23zl za filtr i 30 za wymiane. gdybym kupil u nich olej wymiana bylaby gratis.
blackfly
Swojak

Postprzez arlenowski czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 07:25

blackfly napisał(a):olej edge a magnatec to dwa rozne oleje! silniki diesla akurat sa tak zrobione ze olej w nich bardzo szybko zmienia kolor na czarny. mozliwe ze ten edge ma inna specyfikacje i dlatego dluzej wytrzyma. wymieniales filtr oleju? jezeli nie to tutaj masz roznice pomiedzy 5.3 a tym 4.75 co Tobie weszlo.

ja olej wymienialem po 3kkm i zaplacilem 23zl za filtr i 30 za wymiane. gdybym kupil u nich olej wymiana bylaby gratis.

Oczywi┼Ťcie ┼╝e wymieni┼éem filtr oleju. Wesz┼éo wraz z wymian─ů filtra dok┼éadnie 4,75 l, jak wcze┼Ťniej pisa┼éem. Mam troch─Ö (0,5 l) tego oleju po wymianie w ASO i przejechaniu 10 km do domu (musia┼éem ┼Ťci─ůgn─ů─ç bo znacznie mia┼éem przekroczony poziom max, wrzuc─Ö zdj─Öcie tej smo┼éy w wolnej chwili).
Teraz zrobiłem już 500 km po samodzielnej wymianie i olej jest nadal czysty (widać to na bagnecie).
arlenowski
Klubowicz

Postprzez blackfly czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 08:57

nie wiem jak to w dieslu mozliwe ze gdzies w turbinie zostal olej i dlatego Ci mniej weszlo... co do roznicy to jak mowilem olej olejowi nie rowny. a sam kolor nie ma tu zadnego znaczenia.
blackfly
Swojak

Postprzez sopel czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 08:58

Instrukcja swoje, a ┼╝ycie swoje. Oleju wchodzi mniej ni┼╝ 5,3l, kto┼Ť da┼é cia┼éa pisz─ůc instrukcj─Ö.
Obrazek
sopel
Swojak

Do┼é─ůczy┼é: sobota, 14 czerwca 2008, 20:25

Postprzez Czerwony czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 09:40

Instrukcja swoje, a ┼╝ycie swoje...
Prawda jest taka, ┼╝e olej stary olej nigdy nie ┼Ťcieknie ca┼ékowicie. W instrukcjach podaje si─Ö pojemno┼Ť─ç uk┼éadu dla fabrycznie nowego, suchego silnika. Z tego korzystaj─ů serwisy i kantuj─ů nas na rachunkach. Przy wyje┼║dzie z serwisu trzeba sprawdzi─ç poziom oleju (kolor - mo┼╝e zapomnieli o wymianie), filtr oleju te┼╝ by wypada┼éo (oznaczam filtr przed wymian─ů swoim znaczkiem), no i ┼Ťruby w ko┼éach (wiem, ┼╝e nie na temat ale kolega prawie zgubi┼é ko┼éo - by┼éo "z┼éapane" na dw├│ch ┼Ťrubach).
Czerwony
Młody Klubowicz

Do┼é─ůczy┼é: poniedzia┼éek, 24 maja 2010, 13:23

Postprzez elektron99 czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 11:12

Pojemno┼Ť─ç suchego silnika 1.6CRDI to 5.7l, przynajmniej wg dokumentacji dla serwis├│w:

Capacity

Total : 5.7liter (6.02U.S.qt., 5.02lmp.qt.)

Oil pan : 4.8liter (5.07U.S.qt., 4.22lmp.qt.)

Drain and refill including oil filter :

5.3liter (5.60U.S.qt., 4.66lmp.qt.)
elektron99
Starszy Klubowicz

Do┼é─ůczy┼é: niedziela, 15 listopada 2009, 19:42

Postprzez arlenowski czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 11:25

Odno┼Ťnie jeszcze tej wymiany w ASO. To m├│j pierwszy diesel, czyta┼éem wcze┼Ťniej na forum ┼╝e oleje w dieslach szybko ┼éapi─ů sadz─Ö i czerniej─ů tu┼╝ po wymianie, wi─Öc nie mia┼éem pocz─ůtkowo podejrze┼ä co do tego czy mi wymienili olej, ale teraz gdy sam wymieni┼éem olej ju┼╝ wiem ┼╝e olej w dieslu nie sczernieje po 10 km do czarnej smo┼éy (no chyba ┼╝e olej fabryczny by┼é taki syfiasty ┼╝e nic sadzy nie wi─ůza┼é) ale kolorek zacznie zmienia─ç po kilkuset km dopiero ( co oczywi┼Ťcie i tak jest szybsze ni┼╝ w benzynce - tam mi zmienia┼é kolor po kilku tysi─ůcach dopiero).

PS. Sprawdzajcie samoch├│d po wizytach w ASO coby unikn─ů─ç niespodzianek.
arlenowski
Klubowicz

Postprzez marekwoj czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 12:34

arlenowski napisał(a):kolorek zacznie zmieniać po kilkuset km dopiero
Ja po kupnie sprawdzi┼éem poziom oleju, oczywi┼Ťcie by┼éo jaki┼Ť 1 cm powy┼╝ej maxa, wi─Öc ┼Ťci─ůgn─ů┼éem nadmiar. By┼éo to przy przebiegu 60 km. I o ile na bagnecie olej wygl─ůda OK, to w butelce ju┼╝ wyra┼║nie wida─ç ┼╝e jest ciemniejszy ni┼╝ n├│wka.
Obrazek Srebrny I30CW Comfort z ESP, 1.6 CRDI 90KM
marekwoj
Weteran

Do┼é─ůczy┼é: ┼Ťroda, 15 wrze┼Ťnia 2010, 13:52
Alternatywna marka: Chevrolet Aveo 1.2

Postprzez blackfly czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 14:20

arlenowski olej w dieslu bardzo szybko zmienia barwe pod warunkiem ze nie jest on jakis oczyszczajacy itp. nowoczesne oleje zmieniaja jeszcze szybciej swoja barwe bo wchlaniaja wszystko do siebie zeby jak najbardzeij chronic srodowisko. oleje starsze nie "lapaly tego do siebie. oprocz tego jest wiele olei eco clean itp itd wlasnie po to aby czyscic silnik. tym ze olej jest czarny po 5km nie ma sie co przejmowac bo to normalne. moglbys mowic ze w aso Ci nie wymienili oleju gdybys zalal silnik tym samym olejem ale tego nie zrobiles.
blackfly
Swojak

Postprzez januszk4 niedziela, 30 wrze┼Ťnia 2012, 12:40

My┼Ťl─Ö ┼╝e to naw┼éa┼Ťciwsze miejsce do zadania tego pytania
Z uwagi na 2 przegl─ůd kt├│ry nast─ůpi ju┼╝ jutro w MM Cars w Katowicach mam do Was koledzy pytanie
Z uwagi na wynegocjowanie moim zdaniem nie najgorszych warunk├│w przegl─ůdu prosz─Ö o informacj─Ö
Pan z kt├│rym ostatecznie si─Ö dogada┼éem w sprawie przegl─ůdu zasugerowa┼é ┼╝e 4 litry oleju (fabrycznie zaplombowany Shell 5W/30) mo┼╝e nie wystarczy─ç (kupiony w bardzo dobrej cenie na Allegro.
Bardzo mnie to zaskoczy┼éo. Nie wiem czy tu ju┼╝ nie dosz┼éo do pr├│by naci─ůgni─Öcia klienta (czyli mnie). Zasugerowa┼é ┼╝e jak braknie to oni dolej─ů ze swojej du┼╝ej ba┼äki. Pan stwierdzi┼é "bo wie Pan jeszcze co┼Ť oleju wejdzie do filtra oleju". Kurde. Powiem tak. Mam fiata (co prawda silnik 0,9 wi─Öc wszyscy wiedz─ů co to za cudo) i jak sam wymieniam olej to widz─Ö ile tego oleju mo┼╝e wej┼Ť─ç do filtra - 02 litra ???. Chyba ┼╝e Hyundai ma filtr jak w ci─Ö┼╝arowym MAN-ie. Sprawdzi┼éem instrukcj─Ö i wg niej do miski w silniku 1,4 benzyna wchodzi 3,3 litra wg producenta i my┼Ťl─Ö ┼╝e to podane jest razem z filtrem.
Powiedzcie koledzy co o tym my┼Ťlicie. Ile tam rzeczywi┼Ťcie wchodzi. Bo czuj─Ö ┼╝e mnie zaczyna dupa bole─ç i kto┼Ť mnie ....... (bez komentarza)

Z samej obs┼éugi, wymiany etc zdam bardzo obszern─ů relacj─Ö w odpowiednim dziale.
januszk4
Młody Klubowicz

Do┼é─ůczy┼é: pi─ůtek, 1 maja 2009, 10:31
Alternatywna marka: Na razie Fiat

Postprzez Waldek_l44 niedziela, 30 wrze┼Ťnia 2012, 13:27

kolego januszk4, w┼éa┼Ťnie wczoraj sam wymienia┼éem wszystkie filtry, olej, zajrza┼éem pod sp├│d, w innym dziale by┼éo omawiane, ┼╝e metalowe przewody od wlewu paliwa rdzewiej─ů, zabezpieczy┼éem je porz─ůdnie, mia┼éy delikatny nalot rdzy, ale powierzchowny, a co do oleju to nieca┼ée 3,5 litra wchodzi razem z zape┼énieniem filtra oleju. Chc─ů Ciebie oskuba─ç na oleju, takie jest moje zdanie. Pozdrawiam
Waldek_l44
Weteran z dorobkiem

Do┼é─ůczy┼é: poniedzia┼éek, 9 listopada 2009, 09:41

Postprzez GRZECH niedziela, 30 wrze┼Ťnia 2012, 16:52

januszk4 jak to zrobisz tam gdzie piszesz to ... chyba bedzie bolało :D :D
Pozdrawiam,
GRZECH
Obrazek
Obrazek
GRZECH
Weteran

Do┼é─ůczy┼é: ┼Ťroda, 4 lutego 2009, 09:19

Postprzez blackfly niedziela, 30 wrze┼Ťnia 2012, 21:36

ja nei wiem jak wy te 3.5l wlewacie. zmienialem olej w aso (bylem przy typiarzu ktory zmienial) i ostatnio sam zmienialem i do 1.4 wchodzi mi z filtrem niecale 3l.
blackfly
Swojak

Postprzez Waldek_l44 poniedziałek, 1 października 2012, 08:52

kolego blackfly, poniek─ůd masz racj─Ö, ale nie do ko┼äca. Specjalnie sprawdzi┼éem ile mi zosta┼éo oleju z 4 litr├│w, butelki 1 litrowe. Z czwartej butelki uby┼éo oko┼éo 0,2 litra, na wska┼║niku mam oleju idealnie w punkcie MAX (taka kropka wci┼Ťni─Öta na bagnecie). My┼Ťla┼éem, ┼╝e 3,5 l., ale jednak myli┼éem si─Ö. Nie pami─Ötam ile wchodzi oleju wg instrukcji, ale je┼Ťli si─Ö nie myl─Ö, to jest tam napisane, ┼╝e 3,4 litra w silniku 1,4. (mo┼╝e 3,3litra?).
Waldek_l44
Weteran z dorobkiem

Do┼é─ůczy┼é: poniedzia┼éek, 9 listopada 2009, 09:41

Postprzez artur niedziela, 28 pa┼║dziernika 2012, 14:09

Mam takie ma┼ée spostrze┼╝enie, dotyczy g┼é├│wnie os├│b kt├│rym aso leje sw├│j olej, a chodzi o jego ilo┼Ť─ç. Sp├│jrzcie na rachunki/faktury ile oleju wam policzyli.
Dwa lata temu kiedy pierwszy raz pojecha┼éem na przegl─ůd, aso policzy┼éo mi 5,3 litra (1,6 crdi). Przy kolejnych dw├│ch mia┼éem ju┼╝ sw├│j olej, ba┼äka 5l. Po zalaniu ca┼éej ba┼äki poziom na bagnecie oczywi┼Ťcie 5-7mm powy┼╝ej max, wi─Öc ┼Ťmia┼éo mo┼╝na ┼Ťci─ůgn─ů─ç co najmniej 0,2l.
W zwi─ůzku z powy┼╝szym, zastanawiam si─Ö, w kt├│re otwory aso wlewa zb─Ödn─ů nadwy┼╝k─Ö minimum 0,5l oleju, za kt├│re potem klient p┼éaci?
i30CW 1.6 crdi 116 `08 Style, Z Korei przez Belgi─Ö do Polski
Obrazek
artur
Młody Klubowicz

Do┼é─ůczy┼é: ┼Ťroda, 14 lipca 2010, 09:55

Postprzez Pawlik niedziela, 28 pa┼║dziernika 2012, 19:41

Pytanie retoryczne :lol: . Z moich do┼Ťwiadcze┼ä wynika, ze najlepiej przyje┼╝d┼╝a─ç ze swoim olejem i najlepiej takim jakiego nie maj─ů w ASO.
i30 cw comfort
Pawlik
Weteran

Do┼é─ůczy┼é: sobota, 23 sierpnia 2008, 13:33

Postprzez Argus niedziela, 28 pa┼║dziernika 2012, 19:57

artur napisa┼é(a):Mam takie ma┼ée spostrze┼╝enie, dotyczy g┼é├│wnie os├│b kt├│rym aso leje sw├│j olej, a chodzi o jego ilo┼Ť─ç. Sp├│jrzcie na rachunki/faktury ile oleju wam policzyli.
Dwa lata temu kiedy pierwszy raz pojecha┼éem na przegl─ůd, aso policzy┼éo mi 5,3 litra (1,6 crdi). Przy kolejnych dw├│ch mia┼éem ju┼╝ sw├│j olej, ba┼äka 5l. Po zalaniu ca┼éej ba┼äki poziom na bagnecie oczywi┼Ťcie 5-7mm powy┼╝ej max, wi─Öc ┼Ťmia┼éo mo┼╝na ┼Ťci─ůgn─ů─ç co najmniej 0,2l.
W zwi─ůzku z powy┼╝szym, zastanawiam si─Ö, w kt├│re otwory aso wlewa zb─Ödn─ů nadwy┼╝k─Ö minimum 0,5l oleju, za kt├│re potem klient p┼éaci?

Tak Artur, jak ASO dawa┼éo sw├│j olej mia┼éem na fakturze policzone za 5,3l. Jak je┼╝d┼╝─Ö ze swoj─ů ba┼äk─ů 5 litrow─ů to nawet mi ca┼éej nie wlewaj─ů tylko zostawiaj─ů w┼éa┼Ťnie ok. 0,2l. A wi─Öc mora┼é jest prosty.
A raz na pierwszym przegl─ůdzie "uzupe┼énili" mi olej w skrzyni bieg├│w, w ilo┼Ťci jednej strzykawki 10 mililitrowej (by┼éem przy mechaniku i widzia┼éem ale nie przesz┼éo mi przez my┼Ťl ┼╝e policz─ů za ┼éy┼╝k─Ö oleju) a na fakturze dodali uwaga: 60 z┼éotych za 0,5 litra oleju przek┼éadniowego. Po interwencji odliczyli t─ů pozycj─Ö i p├│┼║niej ju┼╝ nie by┼éo zgrzyt├│w.
Argus
Weteran

Wymiana oleju co 30 kkm

Postprzez konradek poniedziałek, 14 stycznia 2013, 19:15

Wymiana oleju i przegl─ůdy w CRDi bez DPF-u wg ksi─ů┼╝ki serwisowej co 30 kkm.
W poprzednim roku wymieni┼éem po pierwszych 15 kkm i potem po 12 kkm w czasie przegl─ůdu.
Teraz si─Ö zastanawiam, czy jest sens wymiany mi─Ödzy przegl─ůdami - prawdopodobnie przejad─Ö rocznie 25 kkm.
Samoch├│d robi codziennie trasy 2x10 km po Warszawie w czasie 20-30 minut, plus inne miejskie dojazdy i trasa (700 km) raz na ok. 3 tygodnie.

A jaka jest Wasza opinia? Wlany olej SHELL HELIX ULTRA EXTRA 5W30
konradek
Weteran

Do┼é─ůczy┼é: wtorek, 7 czerwca 2011, 18:12
Wersja: Czeska - po FaceLiftingu

Re: Wymiana oleju co 30 kkm

Postprzez Argus wtorek, 15 stycznia 2013, 09:45

konradek napisa┼é(a):Wymiana oleju i przegl─ůdy w CRDi bez DPF-u wg ksi─ů┼╝ki serwisowej co 30 kkm.
W poprzednim roku wymieni┼éem po pierwszych 15 kkm i potem po 12 kkm w czasie przegl─ůdu.
Teraz si─Ö zastanawiam, czy jest sens wymiany mi─Ödzy przegl─ůdami - prawdopodobnie przejad─Ö rocznie 25 kkm.
Samoch├│d robi codziennie trasy 2x10 km po Warszawie w czasie 20-30 minut, plus inne miejskie dojazdy i trasa (700 km) raz na ok. 3 tygodnie.

A jaka jest Wasza opinia? Wlany olej SHELL HELIX ULTRA EXTRA 5W30

Tak ale te 30 kkm to jest maksymalny (a nie zalecany) przebieg od wymiany do wymiany. A w trudnych warunkach, do kt├│rych zaliczaj─ů si─Ö tez kr├│tkie trasy okres wymiany jest maksymalnie co 15 kkm. Ja wymieniam co ok. 12-13 kkm czyli 2x w roku.
Te┼╝ zastanawiam si─Ö nad klas─ů lepko┼Ťci oleju. 5w30 jest dobry w niskich temperaturach, gdy┼╝ szybko smaruje po zimnym starcie. Natomiast 5w40 jest lepszy w wy┼╝szych temperaturach i zapewnia grubszy czyli trwalszy film olejowy. W moim dodatku dla czeskich I30 do instrukcji, pisz─ů, ┼╝e 5w30 jest zalecany do silnik├│w z DPF ze wzgl─Ödu na klas─Ö C3, a dla aut bez DPF zalecany jest 5W40 najlepiej z (rzadko spotykan─ů) klas─ů CH4 (taki olej produkuje np. Millers Oils XFD 5W40 jest to olej w 100% syntetyczny a nie hydrokrakowany)
Argus
Weteran

Poprzednia strona

Powr├│t do Silniki i skrzynia bieg├│w

Kto przegl─ůda forum